21.9.2017        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Haber Detay Sayfası

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Haber
  • Yüksekokulumuzda “Bilinmeyen Yönleri ile Cumhuriyetin İlanı" Konulu Konfera...
Yüksekokulumuzda “Bilinmeyen Yönleri ile Cumhuriyetin İlanı" Konulu Konferans Düzenlendi.
23.10.2015 22:45:41 | Gerze Meslek Yüksekokulu-Ahmet KARAOĞLU | Son Güncelleme : 26.10.2015 11:24:09
Bu içerik 1008 kere görüntülendi.

Yüksekokulumuzca Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonumuzda İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ö. ALKAN tarafından “Bilinmeyen Yönleri ile Cumhuriyetin İlanı Konulu” konferans verildi.

 Konferansa Doç. Dr. Mehmet Ö. ALKAN’ın yanı sıra Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ÖZER, Boyabat Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih AMAN, Personel Daire Başkanı Zafer AKIN, Hukuk Müşaviri Özgür BAŞDOĞAN olmak üzere Üniversitemiz akademik ve idari personeli, Gerze İlçesinde görevli kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış ve selamlama konuşmasını yapan Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZTOPRAK, gerçekleşecek konferansın faydalı olacağına inandığını belirterek, imkânlar dâhilinde alanında uzman eğitimcileri çağırmak suretiyle her ay en az iki bilgilendirici seminer ve konferans ile öğrencilerimizi tarihî olduğu kadar sosyal ve ilmî konularda bilgilendirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZTOPRAK’ın konuşmalarının ardından, sahneye gelen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ö. ALKAN, katılımcılara Cumhuriyetin ilanının öncesindeki süreçte meydana gelen dikkat çekici konuları aktardı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti siyasi bir yöntemle kurduğunu belirten ALKAN, Cumhuriyetin İlanının çok kısa bir sürede olmasına rağmen yapılan devrimlerin geniş bir zamana yayıldığını ifade etti.

Cumhuriyetin ilanı öncesi yaşanan sürece de değinen Doç. Dr. ALKAN, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün milli mücadele sürecini başlattıktan sonra gerçekleştirmiş olduğu özel toplantıları ve kurulma aşamasına kadarki sosyal tutumlarını da katılımcılara aktardı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti bir gecede ilan ettiği iddialarının doğru olduğunu kaydeden ALKAN, Atatürk’ün bu bağlamda devrimci bir kişiliğe sahip olduğunu ve kuracağı rejimi çok önceden aklında tasarladığını ve bu kararı da herhangi bir kimseyle paylaşmadan aldığını ifade etti.

Doç. Dr. Mehmet Ö. ALKAN konuşmasının son kısmında katılımcılardan gelen soruları içtenlikle yanıtlayarak, merak edilen bazı konulara da açıklık getirdi.

Konferansının ardından Doç. Dr. Mehmet Ö. ALKAN’a plaketini Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ verdi. Plaket takdiminin ardından çekilen hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

       


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu