20.9.2017        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Haber Detay Sayfası

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Haber
  • Yüksekokulumuzda "Turizm ve Sürdürülebilir Çevre İlişkisi" Konulu Panel Dü...
Yüksekokulumuzda "Turizm ve Sürdürülebilir Çevre İlişkisi" Konulu Panel Düzenlendi
20.4.2016 09:37:36 | Gerze Meslek Yüksekokulu-Ahmet KARAOĞLU | Son Güncelleme : 20.4.2016 09:42:53
Bu içerik 792 kere görüntülendi.

15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında; tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle Sinop’un turizm potansiyelinin arttırılması ve geliştirilmesi amacıyla Yüksekokulumuzun ev sahipliğinde düzenlenen  "Turizm ve Sürdürülebilir Çevre İlişkisi" konulu panelde, Sinop turizmi ve gelişim yolları, alanında uzman ve tecrübeli panelistlerin sunumlarıyla değerlendirildi.

Yüksekokulumuz Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda gerçekleşen panele; Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZTOPRAK, Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih DENİZ, Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Alpay TIRIL, Yüksekokul Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Mehmet KESKİN ve Öğr. Gör. Funda İNCE, Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin KAYA, Sinop Antik Otel Yönetim Kurulu Başkanı Ali YILMAZ, Kurum ve Daire Amirleri, akademik ve idari personelimiz, turizm sektörü temsilcileri ile birlikte Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Yüksekokulumuz Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı ve Gerze Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Üniversitemiz tarafından Sinop turizmine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan ‘Sinop Tanıtım Filmi’nin gösterimiyle başlayan etkinliğin açış konuşmasını Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÖZTOPRAK yaptı. Sinop turizminin genel olarak deniz ve kum öğeleriyle anıldığına dikkat çeken ÖZTOPRAK, “Sinop’ta deniz ve kum turizminin yanı sıra kültürel ve tarihi turizminde ön plana çıkartılması gerekiyor. Seyit Bilal ve Alâeddin Cami ile birçok tarihi öğeyi bünyesinde barındıran ilimiz, gelişen kültürel doku ile birlikte çok daha iyi bir noktaya gelecektir.” dedi.
Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih DENİZ'in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpay TIRIL, "Turizmin Kırsal Kalkınmada Rolü ve Önemi" konulu bir sunum yaptı.  

Turizmin gelişmesinde kırsal faktörün önemine değinen TIRIL, “Günümüzde kırsal alanların boşalması ile birlikte hem kentlerimiz, hem de turizm faaliyetlerimiz zarara uğramıştır. Kır geleneğinin yaşatılması için kültürel ve sosyal hayatın diri tutulması ve devletin geliştirdiği projeler ile önlem alınması gerekiyor. Bu anlamda tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilir olması ve geliştirilmesi de büyük önem arz ediyor.” dedi.
Daha sonra söz alan Sinop Antik Otel Yönetim Kurulu Başkanı Ali YILMAZ, "Konaklama İşletmelerinde Sürdürülebilir Turizm Kapsamında Çevre Yönetim Uygulamaları" konusunu "Yeşil Yıldız Örneği" ile değerlendirdi.

Konuşmasında çevre kirliliğindeki yaygınlaşmaya değinen YILMAZ, “Tarımsal faaliyetlerden verim alınabilmesi için çevre kirliliğinin önlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda yasal zorunluluklar ve yaptırımlar uygulanmalı. Bugün turizm hizmeti veren otellere yönelik geliştirilen ‘Yeşil Yıldız’ uygulaması, maalesef yalnızca 30 otelimizde mevcut. Bu sayı oldukça az. Çevresel faktörlerin turizme olan etkileri göz önünde bulundurularak her işletmenin sürdürülebilir çevre etkeniyle alakalı projeler geliştirmesi gerekiyor.” dedi.

Ardından konuşan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin KAYA ise, "Sinop'un Kültürel Değerlerinin Sürdürülebilir Turizm Çerçevesinde Değerlendirilmesi" hakkında bir sunum yaptı.

Sinop’un kültürel ve tarihi önemine değinen KAYA, “Sinop’un tarihi ve kültürel dokusunun turizme kazandırılması için projeler geliştirilmeli. Gençlerin kendi tarihimiz ve kültürümüz üzerindeki bilgi ve hâkimiyeti de bu anlamda çok önemli. Sinop tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir kent. Bu yönünün turizm gelişiminde kullanılması lazım.” ifadelerini kullandı.

Panelde son olarak "Sürdürülebilir Turizm İlkeleri Çerçevesinde Sinop İli Doğa Turizmi Potansiyeli" üzerine bir sunum yapan, Yüksekokul Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, katılımcılara Sinop'un doğal güzelliklerden istifade edilerek geliştirilecek turizm faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 

İkini Dünya Savaşı’ndan itibaren gelişen sanayinin, çevre kirliliği ve turizmi olumsuz yönde etkilediğini belirten KESKİN, “Bugün sürdürülebilir başlığı altında, turizm ve çevre ilişkisini ele alıyoruz. Sürdürülebilir demek, gelecek nesillere emanet etmek demektir. Turizmin gelişmesi için çevre faktörünün önemi büyüktür. Çevrenin yaşanılabilir olması, hem turizmin hem de gelecek nesillere bırakılan emanetin ihya edilebilmesi anlamına geliyor. Bu anlamda turizmin yerel halkın da fikir ve isteklerini göz önünde bulundurarak planlı ve sürdürülebilir bir şekilde dizayn edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen panel, ödül takdimi ve ardından da Gerze Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ikramlarla sona erdi.

       


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu