20.9.2017        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Haber Detay Sayfası

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Haber
  • Türk Kızılayından Kan Bağışı Semineri
Türk Kızılayından Kan Bağışı Semineri
20.10.2016 19:21:07 | Gerze Meslek Yüksekokulu-Ahmet KARAOĞLU | Son Güncelleme : 22.11.2016 18:15:17
Bu içerik 491 kere görüntülendi.

‘HEDEF 25 Projesi’ kapsamında Sinop Üniversitesi ile Türk Kızılayı arasında imzalanan işbirliği protokolü sonrası Yüksekokulumuzda Kan Bağışı bilgilendirme semineri düzenlendi.  Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi adına Kızılay Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Alper CANDAN’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans programında Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Alev ERENLER, Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, Yüksekokul Sekreterimiz Sema DEMİR ve akademik personelimiz de hazır bulundu.

Konuşmasında ‘HEDEF 25 Projesi’ hakkında öğrencilerimize ve katılımcılara bilgiler veren Kızılay Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Alper CANDAN, Sinop Üniversitesi ile Türk Kızılayı arasında imzalanan protokol kapsamında her yıl öğrencileri kan bağışı noktasında bilinçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Hedef 25 Projesinin 2005 yılında uygulanmaya konulduğunu belirten CANDAN, “Projemizin amacı Türkiye’deki 25 yaş öncesi genç nüfusunu harekete geçirerek kan bağışı konusunda bilinçlendirip, “gönüllü ve düzenli ” kan bağışçısı olmaları sağlamak ve bu bilinci gelecek nesillere aktarmaktır.” dedi.

HEDEFİMİZ KAN İHTİYACINI BİTİRMEK

Konuşmasında Kızılay olarak hedeflerinin Türkiye’deki kan bulamama problemini yıkmak olduğunu dile getiren Alper CANDAN, “10 yıl içerisinde Kızılay olarak ciddi çalışmalara imza attık. 2005 yılında başladığımız “HEDEF 25 PROJESİ” proje sonucu 250 binlerde olan bağış sayısı bu yıl 2 milyona ulaşacak. Ancak bu rakam bile kan ihtiyacını sona erdirmeye yetmiyor.  Mevcut 2 Milyon bağış, kan arayan beş hastadan ancak dördünün ihtiyacını karşılıyor. Bu anlamda bilinçli ve düzenli kan bağışı konusunda çalışmalar yaparak bu sorunu tarihe gömmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 
       


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu