20.9.2017        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Haber Detay Sayfası

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Haber
  • Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Programı Gerçekleştirildi
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Programı Gerçekleştirildi
20.3.2017 21:19:58 | Gerze Meslek Yüksekokulu-Ahmet KARAOĞLU | Son Güncelleme : 10.4.2017 14:40:17
Bu içerik 630 kere görüntülendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Yüksekokulumuzda bir program düzenlendi.

Yüksekokulumuz Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda düzenlenen programa Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Alev ERENLER, Müdür Yardımcılarımız Öğr. Gör. Ahmet KARAOĞLU, Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Radyo Öğrenci Kulübü tarafından hazırlanan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunduğu video gösterimi gerçekleştirildi.

Ardından sunumunu yapmak üzere sahneye gelen Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, Birinci Dünya Savaşı’nda 6 farklı cephede savaşan Osmanlı Devletinin en destansı mücadeleyi Çanakkale’de verdiğini, bu savaşın savunma yapılarak kazanılan ender savaşlardan birisi olduğunu belirtti. Çanakkale Deniz Savaşı savunmasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, Kilitbahir ve Kale-i Sultani Kalesi’yle II. Abdulhamit dönemine kadar çeşitli dönemlerde yapılmış olan tabyaların önemli katkısı olduğunu belirten KESKİN, Çanakkale Deniz Savaşı’nda Rumeli Mecidiye Tabyası’nda Seyit Onbaşı ve Nusret Mayın Gemisi Komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey’in kahramanlıkları yanında pek bilinmeyen kahramanlıkların da olduğunu vurguladı. Bunlardan birisinin de Dardanos Bataryası Komutanları Üsteğmen Hasan Bey ve Teğmen Mehmet Mevsuf’un destansı mücadele vererek İngiliz ve Fransız Donanması’na büyük zararlar verdiklerini ve her iki subayın 18 Mart’ta şehit olduğunu ifade efen Öğr. Gör. Mehmet KESKİN, Çanakkale Savaşı’nın birlik ve beraberlik ruhunun en güzel göstergesi olduğunu, yenilmez denilen ordulara karşı zafer elde edilmesinde bu ruh ve inancın olduğunu belirtti.

Programda konuşma yapan Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Alev ERENLER de,  Çanakkale’deki o muazzam inanç ve kararlılık sayesinde bu günlere gelinebildiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Yokluk içerisinde imkânsızı gerçekleştiren bir ecdadın torunları olarak sizler yılmadan çok çalışarak ve onların bize emanet ettiği bu vatana sahip çıkarak ecdadınıza layık birer birey olmalısınız.”

Program, “Çanakkale 1915” adlı filmin gösterimi ile sona erdi.       


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu