23.7.2018        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Haber Detay Sayfası

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Haber
  • Gerze MYO’da Mevlid-i Nebi Programı Gerçekleştirildi
Gerze MYO’da Mevlid-i Nebi Programı Gerçekleştirildi
1.12.2017 09:19:55 | Gerze Meslek Yüksekokulu-Ahmet KARAOĞLU | Son Güncelleme : 5.2.2018 08:51:40
Bu içerik 594 kere görüntülendi.

Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) doğumunun 1446. Sene-i devriyesini idrak ettiğimiz “Mevlid-i Nebi Haftası” kapsamında Gerze Meslek Yüksekokulumuzda “Hz.Muhammed ile tanışık olmak” konulu bir konferans düzenlendi.

Yüksekokulumuz Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Yüksekokul Müdürümüz Öğr.  Gör. Mehmet Sedat İPAR, Gerze İlçe Müftüsü Bayram KARAR, Müdür Yardımcımız Öğr. Gör. Ahmet KARAOĞLU, Akademik ve İdari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından ilk olarak İlçemiz Sarnıç Köyü Çalık Mahallesi İmam Hatibi Ömer Köksal tarafından Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu.

Ardından kürsüyü teşrif eden Gerze İlçe Müftüsü Bayram KARAR, gerçekleştirdiği “Hz. Muhammed (s.a.v) ile tanışık olmak” konulu konuşmasında öğrencilerimize;  “Rebiülevvel ayının 12’sine denk gelen Mevlid Kandili’nin, insanın benliğinde gizli olan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamber’in, bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp, hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme günü ve gecesi” olduğunu ifade etti.

Peygamber Efendimizin hayatından örnek alınacak kesitler de anlatan İlçe Müftüsü Bayram KARAR, Hem peygamberimizi tanımak hem de kendisini örnek almak bizleri insanı yönden kuvvetli ve güçlü kılacak, toplumsal dayanışmamıza da büyük katkıda bulunacaktır. Rebiülevvel ayının 12. Gecesinin artık Mevlid-i Nebi Haftası adıyla Miladi Takvim’e göre değil, Hicri Takvim’e göre kutlanacağını belirterek sözlerine son verdi.

Programın bitiminde bir konuşma yapan Yüksekokul Müdürümüz Öğr. Gör. Mehmet Sedat İPAR, “Günümüzde İslam Ümmetinin birbirinden ayrı düşmesi için çalışan şer odaklarının Peygamber Efendimizin hadis ve sünnetlerini unutturmaya yönelik eylemlerinin giderek arttığını belirterek, Türk Devletleri’nin İslam Dini ile şereflendikten sonra Allah’ın varlığı ve birliği ile Hz. Muhammed’in (s.a.v) onun kulu ve elçisi olduğunu dil ile ikrar kalp ile tasdik etmekle kalmadığını, İslam İnancının kıtalara yayılmasında büyük mücadele sergilerken diğer taraftan Peygamber Sevgisini yüreklerinde her geçen gün büyük bir coşku ve heyecanla yaşamış ve yaşatmış olduğunu, gelenek ve göreneklerimizin uygulanmasında Peygamber Efendimize duyulan büyük saygı ve sevgiden dolayı her daim sünnetlere de yer verildiğinin açıkça görülebileceğini belirtti. Peygamberimizin izinin tozuna yüz sürebilmenin dahi gönüllere vereceği esenliği hisseden bir milletin evlatları olarak İslam İnancı ve Peygamber sevgisini içtenlikle yaşayacak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak olan değerli gençlerin ve kıymetli öğrencilerimizin, bu kapsamda omuzlarında ağır, ancak bir o kadar da önemli bir görevi olduğunu belirtti.

Konferansın ardından Yüksekokul Müdürümüz Öğr. Gör. Mehmet Sedat İPAR tarafından Gerze İlçe Müftüsü Bayram KARAR ’a günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.

       


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu