20.1.2019        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Tekstil Teknolojisi Programı

  • Burdasınız
  • Tekstil Teknolojisi Programı
  • Ana Sayfa
Meslek Yüksekokulu eğitiminin amacı; sanayicinin beklentilerine uygun temel bilgileri sağlam, bilgiye ulaşmasını öğrenmiş, kendisini yenileyebilen, araştırmacı, analitik düşünce yapısına sahip, sentez yapabilen, meslek ahlakını kavramış, çevresi ile kolay iletişim kurabilen, sorumluluk sahibi, nitelikli ara eleman yetiştirmektir. Bu bağlamda Meslek Yüksekokulumuz Tekstil Teknolojisi Programı, Tekstil üretim sürecinin tüm aşamaları, işletme yapısı, yönetimi ve iş akışı hakkında bilgi sahibi olan; Tekstil Terbiyesi alanında üretimi gerçekleştirmek, tasarım, hesap ve planlama yapmak, makineleri çalıştırmak, iş takibi yapmak için gerekli temel bilgi ve becerilere sahip olan; alanıyla ilgili konularda yeni gelişmeleri takip edip uyum sağlayabilen, bilgi kaynaklarına ulaşabilen, tartışarak fikir oluşturabilen, düşüncelerini sözlü, yazılı ve görsel olarak ifade edebilen; bir problemi çözmek üzere inceleme, araştırma yaparak çözüm veya çözüm yöntemi önerebilen tekstil teknikerleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Meslek Yüksekokulumuzda Tekstil Teknolojisi 1. Öğretim Programı 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılından beri Sinop Üniversitesi çatısı altında açık olup, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılına kadar METEP Kapsamında Konfeksiyon Opsiyonunda öğrenim vermiş, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında İKMEP Programına geçişi ile opsiyon değişikliği yapılarak Terbiye opsiyonunda öğrenim vermeye başlamıştır. 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren ise Meslek Yüksekokulumuzda Tekstil Teknolojisi Terbiye opsiyonu 2. Öğretim programı açılmıştır.

Tekstil Teknolojisi programı; Tekstil Sanayinin hammaddesi olan elyafın elde edilmesinden tüketicinin istediği özelliklere sahip bir materyal haline getirilinceye kadar geçirdiği aşamaları (elyafın eğrilerek iplik haline getirilmesi, ipliklerin dokunması veya örülmesi, boyanması veya baskı yapılması, bitim işlemleri uygulanması) kapsamaktadır. Tekstil Terbiye Teknolojisi ise tekstil materyallerinin albenisini artırmak ve kullanım özelliklerini geliştirmek amacıyla uygulanan işlemleri kapsamaktadır.

Meslek Yüksekokulumuzda Öğrencilere 2 yıllık eğitim süresi boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra mesleki dersler teorik olarak ve Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde bulunan boya, renk ölçümü ve kalite-kontrol laboratuarlarında uygulamalı olarak verilmektedir. Öğrencilerimiz tekstil teknolojisi bölümünden, aldıkları teorik eğitimin yanı sıra laboratuarlarımızda bulunan cihazları kullanabilecek ve bu cihazlarda yapılabilecek tüm test veya işlemleri yapabilecek düzeyde mezun olurlar. (cihazları ve yapılabilecek uygulamaları görmek için tıklayınız.) Ayrıca öğrenciler öğrendikleri teorik bilgileri pekiştirmeleri ve pratik uygulamalarını da yapabilmeleri amacı ile yaz döneminde 30 gün süreli sanayi stajı yapmaktadırlar. Ayrıca zaman zaman tekstil işletmelerine, fuarlara vb. teknik geziler düzenlenerek öğrencinin alanıyla ilgili yeni uygulamaları takip etmesi sağlanmaktadır. Tekstil Teknolojisi programından mezun olan öğrencilere Ön Lisans Diploması ve "Tekstil Teknikeri" unvanı verilmektedir. Tekstil Teknolojisi programı mezunları Tekstil alanında faaliyet gösteren işletmelerde ustabaşı ve şef gibi pozisyonlarda çalışabilmektedirler.

Tekstil Teknolojisi programı öğrencileri Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek Üniversitelerin Tekstil Öğretmenliği ve Teknik eğitim fakültelerinin ilgili tekstil bölümlerine ve Tekstil Mühendisliği gibi 4 yıllık lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler.

TANITIM BROŞÜRÜ

Büyük boyut için görsele tıklayın.
    


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu