16.7.2019        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı

  • Burdasınız
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı
  • Ana Sayfa
Hizmet sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan turizm sektörü ülkemizde her geçen gün daha da büyümekte ve ülkemiz ekonomisi için önemi daha da artmaktadır. Ülkemizde turizm faaliyetlerine katılan kişi sayısı ve turizm alanında faaliyet gösteren işletme sayısında sürekli bir artış görülmektedir. Bu artışa bağlı olarak zaten büyük oranda insan gücüne dayalı bir sektör olan turizm sektörünün, nitelikli işgücü talebi daha da artmaktadır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programının temel amacı; turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu; Turizm alanında gerekli olan teorik bilgi ve sektörsel deneyime sahip, yabancı dile hakim, bilgisayar teknolojilerini kullanabilen, karar verebilme ve uygulayabilme yeteneğine sahip, turizm alanındaki gelişmeleri yakından izleyen, kaliteli hizmete önem veren, vizyonu geniş, girişimci ve sürekli gelişime açık, turizmciler yetiştirmektir.

Hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilebilmesi için mesleki uygulamaya dayanan eğitim ve staj önemli bir yer tutmaktadır. Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri ikinci yılın sonunda konaklama işletmelerinde uygulamayı gerektiren stajlarını gerek yörede gerekse ülke genelinde bulunan konaklama işletmelerinde yapabilmektedirler.

Mezunlar konaklama işletmelerinin yanında; Seyahat Acenteleri. Yiyecek-İçecek İşletmeleri, Termal Turizm Merkezleri, Tur Operatörlüğü İşletmeleri, Kongre-Konferans Merkezleri, Marina İşletmeciliği, Hava Yolları Ve Charter Şirketleri, Denizcilik Ve Kurvaziyer İşletmeleri, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın Çeşitli Birimleri, Enformasyon Merkezleri Ve Dikey Geçişle Lisans Eğitimine Devam Edenler İçin Akademik Kariyer gibi birçok farklı alanda istihdam olanağı mevcuttur.

Ayrıca mezunlarımız girişimciliklerine bağlı olarak kendilerine ait işyeri açabilirler.

Programdan mezun olan öğrenciler, "Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Önlisans Diploması" alırlar. Turizm ve Otel İşletmeciliği Programından mezun olan öğrenciler; ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde; İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme - Ekonomi, Konaklama İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otelcilik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu