22.1.2018        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Gerze Hacıkadı Horozu ve Tavuğu

  • Burdasınız
  • Gerze Meslek Yüksekokulu
  • Gerze Hacıkadı Horozu ve Tavuğu

OrjiniTürkiye(Gerze / SİNOP)
RenkleriSiyah
Senelik Yumurta94 Adet
Yumurta RengiBeyaz
Erkek Ağırlık2000-2800 gr
Dişi Ağırlık1500-1700 gr
Tepe TüyleriYok
SakalYok
Bacak TüyüYok
Tırnak4 Adet
İbikÇatal İbik

Düz siyah renkli, ibikleri çatallı ve boynuzgibidir. Gagası, incik, oynak deri ve pulları siyah; beden derisi, kulak lobları, yumurtasının kabuğu beyazdır.

Her doğan günü müjdeleyen birde horozları vardı Gerze'nin. Sabahın sessizliğinden yankılanarak uyandıran o güzel sesinde mutluluk dilekleri vardır herkes için. Sadece görevi yeni doğan güneşi müjdelemek değildir. Gelen konukları da ilk karşılayan odur. Sembolik görüntüleriyle de olsa gururlu, kendine özgü edasıyla ilçeye gelen konuklarımıza Gerze horozlarının meşhur oluşlarını anımsatır.

"Vakit nakittir" sözü sanki onlar için söylenmiştir. Seher vakti başlayan görevleri öğle, ikindi, akşam, yatsı ve gecenin 12’sinde düzenli ötüşleriyle son bulur.

Simsiyah ve parlak tüylerinde yansıyan güneş ışınlarının tüm renklerinigörmek mümkündür.Bu güzel görünümü kıpkırmızı ibikler tamamlar. "V" harfini andıran ibiklerindeki beyaz papatya görünümündeki küpeler haklı bir üne kavuşmasını sağlamıştır. Ayak ve mahmuzlarının uzun olması yemini çökerek yemesine neden olur, bu da onu diğer ırklardan ayıran bir özelliktir.

Sahibini çok iyi tanır. Kıskançtır, disiplinlidir, dövüşçüdür. Haremindeki tavuklarını koruması, onlara sahip olması onun iyi bir aile reisi olduğunu ortaya koyar.

Uysal ve yumuşak başlı tavuklarının yumurtası çifte sarılı ve beyaz kabukludur. Dış görünüşleri ile horozlarına çok benzerlerin yapılı ve eti de oldukça lezzetlidir.SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu