16.7.2019        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Aşcılık Programı

  • Burdasınız
  • Aşçılık Programı
  • Ana Sayfa

Otel, restoran, fast-food, pastane, catering şirketleri vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan, bir iş planını uygulayabilen, koku ve tat alma duyusu gelişmiş, çabuk ve düzenli çalışabilen, dikkatli ve titiz, sorumluluk duygusu yüksek, hijyen ve sanitasyon konularına dikkat eden, yurt içi ve yurt dışı yiyecek içecek işletmelerinde aranan insan gücü gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yiyecek içecek elamanları yetiştirmektir.

Pişirme Yöntemleri I-II, Yöresel Mutfaklar, Soğuk Mutfağı, Ziyafet Mutfağı, Yiyecek-İçecek Servisi I-II, Dünya Mutfakları, Pastane Ürünleri, vb uygulama dersleri ile öğrendikleri teorik bilgileri pekiştirirler;

Aşçılık Programı’ndan mezun olanlar, “Aşçı” unvanını kazanarak; turistik belgeli işletmelerde, restoranlarda, yemek fabrikalarında (catering şirketlerinde), uçak-gemi-tren-otobüs-hastane mutfaklarında; aşçı başı, aşçı başı yardımcısı, kısım şefi, sos şefi, balık şefi, ızgara şefi, kızartmalar şefi, ızgara şefi, çorba şefi, sebze şefi, joker şef (değişim aşçısı), soğuk şefi, pastane şefi, kasap, dömi şef, komi olarak çalışabilmektedir. Araştırma şefi (test aşçısı), mutfak bilimcisi, yiyecek-içecek müdürü, yemek tedariği yöneticisi, mutfak yöneticisi, restoran denetçisi-koordinatörü, restoran müdürü vb kadrolarda çalışabilirler. Ayrıca yemek araştırmacısı, yemek yazarı, gıda işleyicisi, yemek stilisti, yemek mimarı, menü geliştirici, tarif geliştirici vb. isimler altında da topluma hizmet sunabilmektedirler.

Uygulama dersleri aşçı üniforması ve mutfak araç-gereçleri ile okulumuz aşçılık programı mutfağında ya da Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelinde uygulamalı derslerimiz gerçekleşmektedir.

Bu programı başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde aşağıdaki Örgün eğitim veren 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilirler.SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu