16.7.2019        BETA
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
Gerze Meslek Yüksekokulu

Otobüs Kaptanlığı Programı

  • Burdasınız
  • Otobüs Kaptanlığı Programı
  • Ana Sayfa

Programın Amacı ve Kapsamı

Günümüzde ulaşım hizmetlerinin yürütülmesinde karayolu taşımacılığının çok önemli bir yeri vardır ve karayolu taşımacılığı, hava yolu, deniz yolu, demir yolu taşımacılığının tamamlayıcısı konumundadır. Taşımacılık türü ne olursa olsun karayolu taşımacılığı bütün ulaşım sektörünün kalitesine etki eden son derece önemli ve vazgeçilmez bir taşımacılık türüdür.

Okulumuz bünyesinde yer alan Otobüs Kaptanlığı Programının amacı nitelikli, insan ilişkilerini yönetebilen, müşterilere değer veren, emniyetli ulaşım için gerekli olan bütün kurallara uyma konusunda motive olmuş, acil durumlarda gerekli ilk yardım ve müdahaleleri yapma becerisine sahip, sorumluluk bilinci olan ve hizmet kalitesini prensip hale getirmiş otobüs kaptanları yetiştirmektir.

YGS Puan Türü : YGS-5

Programın İş İmkanları

Programdan mezun olan öğrenciler şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığı yapan özel firmalarda ve kamu işletmelerinde istihdam edilmektedirler. Özellikle AB standartları bu alanda yetişmiş nitelikli personel ihtiyacını zorunlu kılmaktadır. Bundan dolayı programı başarıyla bitiren kaptan adaylarının iş bulma sorunu bulunmamaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) İle Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Otobüs Kaptanlığı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde Seyahat işletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği Turizm Rehberliği bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca Herhangi bir sınava girmeden de Açıköğretim Fakültelerinin ilgili bölümlerine Dikey Geçiş yapabilirlerUygulama Aracımız


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

Gerze Meslek Yüksekokulu